Çoğu insanın yeterince sebze yemediği bir sır değil. Süper Yeşil tozları, günlük önerilen sebze alımınıza ulaşmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış diyet takviyeleridir. Ürün etiketlerinde bize vaadedilen, yeşil tozların vücudunuzun dokunulmazlığını, enerji seviyelerini, detoksifikasyonunu ve daha fazlasını destekleyeceği yazıyor – ancak bilimin bu iddia edilen faydaları destekleyip desteklemediğini merak edebilirsiniz. Bu makale, yeşil tozların sağlıklı olup olmadığını analiz etmektedir.

Süper Yeşil tozları suya ve diğer sıvılara karıştırabileceğiniz besin takviyeleri olarak kullanılabilmektedir. Tipik olarak yeşil bir tonları vardır ve biraz çimenli tada sahiptirler. Süper Yeşillerinin bazıları şunlardır:

Yapraklı yeşillikler: Ispanak, lahana, yaka, maydanoz
Yosun: Spirulina, chlorella, dulse, yosun
Diğer sebzeler: Brokoli, pancar, havuç, domates, yeşil lahana
Otlar: Arpa otu, buğday çimi, yulaf otu, yonca otu
Yüksek antioksidan meyveler: Yaban mersini, ahududu, goji ve acai meyveleri
Besin özleri: Yeşil çay özü, üzüm çekirdeği özü, ginkgo biloba özü
Probiyotikler: Lactobacillus (L.) rhamnosus, L. acidophilus, Bifidobacterium lactis
Bitki bazlı sindirim enzimleri: Amilaz, selülaz, lipaz, papain, proteaz
Otlar: Kutsal fesleğen, astragalus, ekinezya, süt devedikeni
Mantar: Maitake mantarı ekstresi, shiitake mantarı ekstresi
Doğal şeker ikameleri: Stevia yaprağı özü, keşiş meyve özü
Ekstra lif: Pirinç kepeği, inulin, elma lifi

Bu takviyelerde kullanılan ürünler genellikle kurutulur ve daha sonra toz haline getirilir. Formülasyonları genellikle vegandır, ayrıca genetiği değiştirilmemiş ve organiktirler – ancak bu ayrıntılar için mutlaka tükettiğiniz ürünün etiketini kontrol etmelisiniz. Süper Yeşil tozlarının fiyatları, özel bileşenlere bağlı olarak ve marka farklılıklarından dolayı fazlasıyla değişmektedir.

Süper Yeşil tozlarının içerikleri markaya göre değişiklik gösterdiğinden, besin değeri ürünler arasında farklılık gösterir. Ortalama olarak, bir kepçe (10 gram veya iki yemek kaşığı) yeşillik tozu içerir.

Kalori: 40 Yağ: 0.5 gram Toplam karbonhidrat: 7 gram Diyet lifi: 2 gram Şekerler: 1 gram Protein: 2 gram Sodyum: Referans Günlük Alım Miktarının (RGA) % 2’si A Vitamini (beta karoten olarak): RGA’nın % 80’i C Vitamini: RGA’nın % 80’i K Vitamini: RGA’nın % 60’ı Kalsiyum: RGA’nın % 5’i Demir: RGA’nın % 20’si İyot: RGA’nın % 100’ü Selenyum: RGA’nın% 70’i Chromium: RGA’nın% 60’ı Potasyum: RGA’nın% 5’i

Tozlar genellikle düşük kalorilidir, ancak onları sudan başka bir şeyle karıştırmak kalori ekleyebilir. Bazı durumlarda, yeşil tozlar öğün yerine daha besleyici bir şekilde tam ve daha yüksek kaloriyi veren öğün yerine kullanılır. Etikette belirtilmemesine rağmen, yeşil tozlar genellikle polifenollerde ve antioksidan ve anti-enflamatuar fonksiyonlara sahip diğer bitki bileşiklerinde yüksektir.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.