Meyve suyu barlarından sağlık gıda mağazalarına kadar her yerde ortaya çıkan buğday çimi, doğal sağlık dünyasında ön plana çıkan en yeni bileşendir. Buğday çimi, ortak buğday bitkisi olan Triticum aestivum’un taze filizlenmiş yapraklarından hazırlanır. Evde yetiştirilebilir ve hazırlanabilir veya meyve suyu, toz veya ek formda satın alınabilir.

Şimdi kimmiş, neyin nesiymiş bu buğday çimi diyenleriniz için, bu ürünün faydalarına bir göz atalım.

1- Yüksek Antioksidan ve Yüksek Besin Değeri

Buğday çimi, birçok farklı vitamin ve mineral içeren mükemmel bir kaynaktır. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra demir, magnezyum, kalsiyum ve amino asitleri çok yüksek oranda bünyesinde barındırır.

Ayrıca glutation ve C ve E vitaminleri dahil olmak üzere birçok önemli antioksidan içerir. Antioksidanlar, hücre hasarını önlemek ve stresi azaltmak için serbest radikallerle savaşan bileşiklerdir.

2- Kolesterolü Düşürür

Kolesterol vücutta bulunan mumsu bir maddedir. Hormon yapmak ve safra üretmek için biraz kolesterol ihtiyacınız olsa da, kanınızdaki çok fazla kolesterol kan akışını engelleyebilir ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Bir çalışmada araştırmacılar, yüksek kolesterolü olan farelere buğday çimi suyu verdi. Ve Buğday Çimi suyunu için farelerde toplam kolesterol, “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerinde azalma görüldü.

İlginç bir şekilde, buğday çimininin etkileri, yüksek kan kolesterolünü tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan reçeteli ilaç olan atorvastatininkine oldukça benzer şekilde görüldü.

Bir başka çalışmada ise, yüksek yağlı bir diyetle beslenen tavşanlardaki etkileri incelendi. 10 hafta sonra, buğday çimi takviyesi, toplam kolesterolün düşürülmesine ve kontrol grubuna kıyasla “iyi” HDL kolesterolün artmasına yardımcı oldu (*1)

3- Kanser Hücrelerini Öldürmeye Yardımcı Olur

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde bazı laboratuvar çalışmaları, buğday çiminin kanser hücrelerinin öldürülmesine yardımcı olabileceğini buldu. Bir laboratuvar çalışmasına göre, buğday çimi ekstresi, ağız kanseri hücrelerinin yayılımını% 41 azalttı. (*2)

Bazı araştırmalar, buğday çimi suyunun geleneksel kanser tedavisiyle birleştirildiğinde ters etkilerin en aza indirgenmesine de yardımcı olabileceğini göstermektedir. Meme kanseri olan 60 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, Bir çalışma, buğday çimi suyunun, kemoterapinin sık görülen bir komplikasyonu olan kemik iliği fonksiyonu riskini azalttığı görüldü. (*3)

Yapılan başka bir araştırmada da kemoterapi gören kanser hastalarının düzenli buğday çimi suyu tüketimi sonrası kan değerlerinde düzelme olduğu tespit ediliyor. Bu da hastalıklara karşı koruyucu kalkan görevi gören buğday çiminin kansere karşı da etkili sonuçlar gösterebilecek kadar güçlü bir besin olduğunu ortaya koyuyor.

4- Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Günümüzde birçok insan kilo kaybını arttırmanın hızlı ve kolay bir yolu olarak diyetlerine buğday çimi suyu eklemeye başladı.

Yapılan bir çalışmada, sıçanlarda, mide boşalmasını yavaşlatarak ve açlığı azaltan hormon salınımını artırmakta ve tiylakoidlerle takviyenin tokluğu arttırdığını göstermiştir. (*4)

5- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Buğday çimi, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu faydası ile hastalıklara karşı daha dayanıklı ve sağlıklı vücuda sahip olmanızı sağlıyor.

İçerisinde bulunan bol miktarda vitamin ve mineral güçlendirici etkiyi ortaya çıkarıyor. Taze buğday çiminde, aynı ağırlıktaki taze portakaldan 60 kat daha fazla C vitamini ve ıspanaktan 8 kat daha fazla demir bulunuyor. Bunlar dışında içerisinde bol miktarda A, E, B2, B5, B6, B7, B1 vitaminlerini ve fosforu barındırıyor. Besin değerlerinin bu denli yüksek olması, hastalıklara karşı vücudunuzda koruyucu etki yaratıyor.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.